E-Reflection – Week 10

Hi,

I found the class on flexible budgeting not too hard to grasp but on starting the assessment activity was initially thrown by it not containing a sales figure to work out the cost per unit. I ended up dividing the master budget figure by the budgeted output figure to find the individual costs per item then multiplied it by the actual output. I hope this is correct because that is the basis of the figures I submitted for the assessment. Please clarify if I have done this incorrectly. Overall I find management accounting easier than the financial.

Thanks
Christine

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: